~ Z minulých setkání ~

Erťákem na Dachstein - 2.-4.5.2008

Vážení přátelé,

o prvním květnovém víkendu jsme se mohli přesvědčit, že erťákem je možné dostat se opravdu skoro všude. Dlouho plánovanou akci připravil Honza Kukla s Petrem Kordíkem. Ti se při výletu „Erťákem na Dachstein“ starali o duševní blaho všech cestujících.

Cesta v pátek z Prahy do Rožumberka byla klidná a utekla velmi rychle. Přenocování v šestnáctilůžkovém pokoji bylo velmi pozitivním zpestřením akce připomínajícím vodácké výpravy.

Starší stroj přejel státní hranici okolo deváté hodiny ranní dalšího dne. Provoz na silnicích a dálnici v okolí města Linz byl spíše sváteční. První z mnoha zastávek byla na benzinové pumpě ve městě.

Po několika desítkách kilometrů byla pro účastníky zájezdu připravena bojová hra v podobě samostatné cesty úzkokolejnou železnicí do města Gmunden, následného hledání přístavu na jezeře Traun, a pokračování v jízdě lodí do městečka Altmuenster, a tam návrat do autobusu.

Záměr se podařil. Úzkokolejka nabízela celou řadu pohledů na okolní panoramata i na souběžně jedoucího erťáka. Na hledání přístavu a nalodění však zbývaly pouhé minuty, neboť skupinka se zdržela fotografováním nejprve nádraží a železniční splítky, a poté náhodného srazu veteránů na náměstí v Gmundenu. Na vylodění však nebyly takřka ani vteřiny, neboť výletní loď v Altmuenstru vůbec k přístavu nepřirazila. To se stalo až na naše naléhání na kapitána lodi, který již mezi tím stačil zamířit k protilehlému břehu jezera a pokračoval v bohatém výkladu ostatním cestujícím. Malý okruh vodami kolem Altmuenstru byl tedy zcela zdarma.

Další zastávka erťáka byla v lázeňském městě Bad Ischl. Málokdo ví, že zde a v blízkém okolí sbíral před rokem 1850 v několika etapách inspiraci vynikající český krajinář Josef Navrátil. Po návratu do Čech zdobil české zámky a měšťanské domy nástěnnými malbami věhlasné kvality.

Následoval výjezd na Gosau od Hallstadtu a okruh kolem Dachsteinu.

Samotný výjezd k lanovce na Dachstein přišel na řadu v neděli zrána po opuštění kvalitního zázemí penzionu Rottelstein. Erťák stoupal nejprve na třetí rychlostní stupeň, poté již jen na druhý. Za mohutného cvakání spouští fotoaparátů a s častými zastávkami v nádherné horské scenérii jsme vystoupali do nadmořské výšky 1705 mnm. Výhled do kraje, posezení a stavění sněhuláka. To vše bylo možné. I samotný sjezd do běžných nadmořských výšek, cesta zpět, ale především dobrá nálada a pohoda byly odměnou za víkend, který se prostě povedl.

Za RTO Klub
Michal Zubr
<<<