~ Z minulých setkání ~

Ostrava 2019 - 18. výjezdní zasedání (20.-22.9.2019)

Vážení kolegové, vážení příznivci našeho klubového poznávání!

Máme za sebou víkend, který byl ve znamení dobrého počasí, příjemné atmosféry a který proběhl v nám dobře známém okolí města Ostravy, a to již po třetí. Díky spolupráci našich tamějších kolegů a pod koordinací Jirky Kaduly jsme tak opět mohli poznávat specifika poněkud rázovitého kraje.

Erťák Libora Andrlíka naložil účastníky zájezdu a vyrazil směr Ostrava již v pátek odpoledne, a nutno dodat, že cesta uběhla velmi rychle. V podobný čas vyjel z Bratislavy erťák Stanislava Šebíka, aby dosáhnul stejného cíle. Po první noci nás čekal programem nabitý den. Po snídani jsme měli tu čest účastnit se Memoriálu Jury Kaduly ve Velké Polomi, kam dojelo celkem 11 autobusů:
 • Škoda 706 RTO lux – Libor Andrlík
 • Škoda 706 RTO lux – Stanislav Šebík
 • Škoda 706 RTO lux – Arriva Morava, Miroslav Halász
 • Karosa ŠL 11 – Ivana Kadulová
 • Karosa ŠM 11 – DP Ostrava
 • Karosa B 732 – Petr Slíva
 • Karosa B 732 – Arriva Morava, Dušan Kuchař
 • Karosa C 734 – Petr Bindač
 • Karosa LC 735 – Vojtěch Marek
 • Karosa LC 735 - Bernard Žídek
 • Karosa C 935 – Kamil Vitásek

Na programu bylo mimo setkání autobusů uctění památky našeho čestného člena Jury Kaduly na místním hřbitově a představení kalendáře Jury Kaduly k výročí jeho nedožitých 55. narozenin.

Po té následoval rozjezd autobusů směrem do oblasti Dolních Vítkovic a následně cesta a výstup na haldu Ema s úžasným výhledem na celé souměstí. Chutný oběd na Nové Radnici nám byl odměnou za nenáročný výstup.

Následovala cesta do Michálkovic na důl Michal k exkurzi zdejší parní strojovny. Velice poutavý výklad nám podal erudovaný odborník a zřejmě i bývalý zaměstnanec dolu. Pohled do historie v jeho podání nám umožnil dovědět se mnohé cenné a zajímavé informace. Po návratu na ubikaci a po večeři ještě hrstka statečných vydala se na cestu na Stodolní ulici, čímž byl sobotní program zcela a úspěšně završen.

V neděli časně ráno po vydatné snídani jsme se rozjeli v koloně autobusů Libora Andrlíka, Stanislava Šebíka a Jirky Kaduly směrem na Třemešnou ve Slezsku k Osoblažské úzkokolejné dráze. Parní lokomotiva byla připravena k odjezdu dle předem dohodnutého jízdního řádu a projížďka úzkým vláčkem do Slezských Rudoltic mnohými oblouky, stoupáním a klesáním malebnou krajinou tak pěkně utíkala. Příjemným zpestřením se stalo potkání vlaku ČD, kdy parní souprava musela celkem po dvakráte čekat na vedlejší koleji. Zdejší nadšenci pod vedením Davida Chovančíka se obětavě starají o vozový park, shánějí granty a udržují ho svým srdcem v provozu. Sdružení obcí renovuje nádražní budovy, a tak se jim ruku v ruce daří postupně obnovovat a potažmo uchovávat tuto památku. Přejeme jim hodně úspěchu v jejich neutuchající činnosti.

Po vydařeném obědě se naše autobusy již vydaly na cestu domů, která ubíhala tak, že v časovém rozpětí 3 minut dojely stejně do svých měst pražská i bratislavská posádka.

Nutno poděkovat všem, kdo se na vydařeném víkendu jakkoli podíleli, a těšíme se na viděnou na dalších akcích.

>> fotky

Za KČHA – RTO Klub
Michal Zubr, jednatel
<<<