~ Z minulých setkání ~

Plzeň 2023 - 22. výjezdní zasedání (30.9.-1.10.2023)

Vážení kolegové,

Vrátili jsme se z výjezdního zasedání RTO Klubu, které jsme strávili společně s našimi kolegy z plzeňského Škoda – bus – klubu. Vrátili jsme se z víkendu, na který budeme dlouho a v dobrém vzpomínat. Precizně doladěný program a vhodně zvolené zastávky v něm umocnily naše víkendové zážitky.
Po třinácti, resp. po devíti letech jsme navštívili Regionální muzeum dopravy ve Strašicích, kde jsme zaznamenali neměřitelně velký kus práce odvedený partou zdejších nadšenců od našich minulých návštěv. Rozrostl se zde počet exponátů, zlepšil se jejich stav a současně probíhají další práce na dalších z nich, to vše v dobře udržovaném areálu. Příjemnou součástí zdejší návštěvy byla projížďka historickými trolejbusy ze zdejší expozice po okolí s dalšími tematickými zastávkami. Poutavý byl i výklad, kterého se nám na každé zastávce dostalo.
O tento útulný areál muzea se starají pánové Libor Had, Martin Šmíd, Michal Kouba, Zdeněk Kresa, Filip Paroubek, Matyáš Vondráček, Michal Pokorný, Karel Šplíchal, Jan Štark, Pavel Ernst a Martin Rypl. Většina z nich s námi strávila oba dny a také právě jim patří náš dík za dobrou víkendovou společnost.

Po dobrém obědě jsme v sobotním odpoledni navštívili brdské Atommuzeum, které je jediné svého druhu na světě a které nám mj. vydalo tajemství o počtu a rozmístění jaderných zbraní v období studené války ve východní Evropě a v Československu. Současně jsme obdrželi erudovaný výklad o síle a funkčnosti těchto zbraní, úroveň zdejší expozice je takřka strhující.

Po společné večeři, příjemném posezení a přenocování v hotelu Prokopávka jsme se chystali na následující den. Zažili jsme krásnou neděli v ryze dopravním duchu. Naši plzeňští průvodci nás vozili po městě trolejbusy, svezli jsme se i tramvají.
Z garáží v Karlově jsme vyjeli do staré vozovny Cukrovarská, místa, které dnes žije trochu jinak, ze kterého však stále dýchá jeho původní dopravní duch.

Velkým zážitkem pro nás byla i návštěva nové vozovny na Slovanech. Místo, které bylo zcela zbouráno, aby za 29 měsíců bylo nově vystaveno a opět sloužilo svému účelu, na nás udělalo velký dojem.
Navštívili jsme zde měnírnu proudu, mycí i servisní linku, a především zde uložené historické tramvajové vozy. K vysoce nastavené laťce kvality celého víkendu přispěl zejména výklad Michala Kouby, který byl i hlavním organizátorem akce a bez jehož zápalu a energie bychom zůstali o mnoho chudší.

Poté již následoval návrat domů. Těšíme se na viděnou s Vámi všemi na dalších akcích

>> fotky

Za KČHA – RTO Klub
Michal Zubr, jednatel
<<<