~ Z minulých setkání ~

Vizovice 2018 - 17. výjezdní zasedání (14.-16.9.2018)

Vážení kolegové, klubáci,

Máme za sebou víkend, který byl ve znamení dobrého počasí, příjemné atmosféry, vydatného jídla a pití. Díky spolupráci našich členů Pavla Bravence a Miroslava Tomance, kteří dali vzniknout v pořadí 17. výjezdnímu zasedání v okolí Vizovic, jsme se mohli vydat za technickými památkami do jejich kraje. Oba naši zmínění patroni společnými silami vytvořili pestrý program, který je pro naše podzimní akce již tolik typický, a laťku tak drželi stále velmi vysoko. To my, pohodlní účastníci zmíněného víkendu jsme se přes půl republiky vydali vlakem a večer za tmy dorazili do neznáma.

Ráno dalšího dne nás Pavel Bravenec s Miroslavem Tomancem vyzvedli svými autobusy, abychom začali den prohlídkou nedaleké soukromé sbírky automobilů pana Pončíka. Nutno poznamenat, že zdejší exponáty značek Škoda, Tatra, Rolls-Royce, Ferari aj. byly ve vynikajícím stavu, připravené pohoštění bylo velmi příjemným překvapením.

Zajímavá byla pro nás i projížďka Velkými Karlovicemi, rozlehlou obcí s klasickými dřevěnými stavbami, včetně zastávky u místního dřevěného kostela. Další zastávka v místním pivovaru s výběrem vlastních piv byla také na programu dne.

Vyvrcholením sobotního výjezdu byla návštěva Prvního valašského moto muzea, kde nám náš průvodce a majitel v jedné osobě Miroslav Tomanec dal reálný výklad o vzniku a průběhu jeho sběratelských vášní. Shlédli jsme tak celou řadu exponátů na poměrně malé ploše zdejší expozice. I zde pro nás bylo připraveno pohoštění, za které děkujeme nejenom našim hostitelům, ale i jejich manželkám. Krátká prohlídka firmy majitele muzea nám dala nahlédnout do rozměrů jeho vášně, a ukončila tak pestrý první den výjezdního zasedání. Večer ve Valašské Kolibě jsme tak mohli do pozdních hodin v živé debatě probrat všechny načerpané zážitky.

Precizní částí víkendu bylo pak nedělní dopoledne, které jsme strávili na prohlídce takřka dokonalého a především největšího muzea svého druhu, tedy muzea motorových pil, pana Migdála v Lutoníně. Zdejší exponáty čítající takřka několik stovek kusů zahrnují i evropské unikáty, a ke každé z nich má pyšný pan majitel i původní návod k obsluze. Jedinečný exemplář zazděný šedesát let ve zdi je také součástí zdejší expozice. Panu Migdálovi patří náš dík za umožnění návštěvy jeho muzea a zejména za velmi poutavý výklad.

Toto dopoledne jsme také navštívili Baťovo muzeum ve Zlíně, zejména expozici moderního cestování věnovanou legendární dvojici Hanzelka Zikmund. Po obědě nás čekala ještě návštěva zlínského „mrakodrapu“ známého především kanceláří Tomáše Bati umístěné ve výtahu budovy.

Tímto byl náš víkend uzavřen, a my se vydali opět pohodlnou formou cestování zpět domů.

Velké poděkování patří oběma našim členům, Pavlu Bravencovi a Miroslavu Tomancovi, za zprostředkování nevšedních zážitků, protože nám, všem účastníkům výjezdního zasedání, se program velice líbil a určitě budeme mít, na co vzpomínat.

S ostatními členy se těšíme na viděnou na podobných vydařených akcích.

>> fotky

Za KČHA – RTO Klub
Michal Zubr, jednatel
<<<